fbpx
Skip to content

Bratimljenje gradova kao snažan razvojni alat

U Institutu za razvoj i evropske integracije (IREI), smatramo da je bratimljenje snažan razvojni alat za gradove i općine. Kroz naš rad, posvećeni smo osiguranju da potencijal i mogućnosti koje bratimljenje pruža budu optimalno iskorištene i da donose konkretne koristi lokalnoj zajednici.

Bratimljenje između gradova i općina ima potencijal da stvori dugoročne veze suradnje, dijeljenja znanja i razmjene iskustava. Ova vrsta partnerstva pruža priliku za razvoj održivih projekata u područjima kao što su obrazovanje, kultura, turizam, gospodarstvo, urbanističko planiranje, zaštita okoliša i mnoge druge.

Kroz naše istraživačke napore, suradnju s lokalnim vlastima i međunarodnim partnerima, te organizaciju različitih događaja i inicijativa, IREI radi na jačanju svijesti o prednostima bratimljenja i pruža podršku gradovima i općinama u razvoju i implementaciji bratimljenih projekata.

Historija bratimljenja gradova

Bratimljenja gradova su se dešavala i u najdavnijim vremenima, iz najrazličitijih razloga – od vojnih do ekonomskih. Najstariji evropski primjer bratimljenja vodi nas u deveto stoljeće kad su se pobratimili njemački Paderborn i francuski Le Mans. Razlozi tog bratimljenja su religijske prirode kad su ostaci svetog Liboriusa iz Le Mansa prebačeni u njegov rodni Paderborn.

Nešto modernija bratimljenja dovode nas u 20. vijek, tačnije u 1920. godinu kada je britanski Keighley nakon Prvog svjetskog rata uspostavio bratske veze s francuskim Poix-du-Nordom. Godine 1920., prema programu Britanske lige za pomoć razorenim područjima u Francuskoj, Keighley je za Poix-du-Nord prikupio preko 4000 funti za gradsku dvoranu koja je otvorena 1922. i nazvana Keighley Hall.

Nakon Drugog svjetskog rata bratimljenja će se intenzivirati u cilju prije svega pomirenja među zaraćenim stranama te potrebe za uzajamnim pomaganjem u prevazilaženju kriza koje je rat prouzročio.

Bratimljenje gradova danas podrazumijeva povezivanje dvije ili više lokalnih zajednica putem raznovrsnih aktivnosti – razmjena građana, sport, kultura, razvojni projekti… To već u kratkom roku rezultira snaženjem uzajamnog povjerenja i saradnje a u nešto dužem roku razvije se iskreno prijateljstvo lokalnih zajednica i njihovih građana.

Bosna i Hercegovina ima dugu tradiciju bratimljenja gradova u kojoj prednjači Sarajevo koje od 1957. pobratimske odnose gaji s preko 25 gradova. Jedan od njih je Istanbul koji će učestvovati u restauraciji i revitalizaciji historijskog lokaliteta Bijela tabija.

Sarajevo je također pobratimljeno s Insbrukom. Na poziv Grada Insbruka 12 takmičara iz Sarajeva i Istočnog Sarajeva učestvovalo je na 7. međunarodnim dječijim igrama Insbruk 2016. Ovo učešće je sportistima bilo značajno iskustvo za Olimpijski festival evropske mladeži koji je održan 2019. godine u Sarajevu.

Tuzla je, poput Sarajeva, grad pobratim s brojnim svjetskim gradovima. Zahvaljujući bratimljenju s Bolonjom, olakšana je izgradnja pojedinih tuzlanskih parkova, igrališta a također neki od Tuzlaka i Tuzlanki liječeni su u klinici u Bolonji. Također, kroz projekt bratimljenja Tuzle i Bolonje stotine kuhara i konobara nakon završetka Srednje turističko-ugostiteljske škole u Tuzli nastavak obrazovanja moglo je nastaviti upravo u Italiji.

Tuzla ima izuzetnu saradnju i s Osijekom, također gradom pobratimom. Osijek je čak jedne godine finansirao kampanju “Ljetujte u Tuzli”. Plakati s tim natpisom i panonskim jezerima bili su oblijepljeni po čitavoj Slavoniji, što je Tuzli uštedjelo ogromne novce za reklamu vlastitih turističkih potencijala.

Bratimljenje kao razvojni alat

Načelnik Srđan Mandić i Načelnik Luca Vecchi prilikom potpisa ugovora o bratimljenju

Trenutno IREI provodi projekt “Jačanje veza i učenja između pobratimljenih općina Centar Sarajevo i Reggio Emilia”. Fokus tog projekta je na izgradnji kapaciteta i razmjeni znanja i iskustava u oblastima sudjelovanja građana i digitalizacije općinskih usluga. Konačni rezultat bi bila demokratska politička kultura na većem nivou od današnjeg i digitalizovane komunalne usluge. Projekt je finansijski podržan bespovratnim sredstvima Programa razmjene znanja (KEP) Srednjoevropske inicijative.

Tim povodom, od 9. do 12. maja IREI je organizirao studijsku posjetu za četvero uposlenika Općine Centar općini Reggio Emilija. Naš cilj je bio uspostaviti dublje veze i razmijeniti znanje između ove dvije općine iz oblasti digitalizacije i participacije građana u donošenju odluka.

Iskustva i inovacije koje je Općina Regio Emilia već implementirala odnose se na sudjelovanje građana u donošenju odluka s jakim naglaskom na socijalno uključenost i društvene inovacije. To ostvaruju kroz projekt transformacije lokalnih općinskih središta u centre društvenih inovacija i digitalne čvorove koji su dostupni svim građanima te kroz projekt umrežavanja gradskih usluga s fokusom na urbanu mobilnost i zdravlje građana, kroz koji žele povećati samostalnost starijih građana. Vrijedno je spomenuti i socijalno uključivanje kroz projekt Duga koji ima za cilj spriječiti pojavu izazovnih oblika ponašanja kod djece iz socijalno osjetljivih skupina kroz razvoj socioemocionalnih kompetencija i životnih vještina koje pridonose poboljšanju njihovog mentalnog zdravlja.

U narednom periodu uslijedit će i uzvratna posjeta. Razmjena znanja i pozitivnih praksi koje primjenjuju u svom radu službenici i jedne i druge općine, osim što će unaprijediti njihov rad, poboljšati općinske usluge, rezultirat će i priručnikom o najboljim praksama, koji će biti distribuiran svim općinama i gradovima u Bosni i Hercegovini. Bit će dostupan i široj javnosti kako bi se i ona upoznala s inovativnim pristupima rješavanju problema sudjelovanja građana u odlučivanju i digitalizaciji komunalnih usluga.

Naravno, bratimljenje obuhvata daleko širi aspekt djelovanja od projektno uslovljenih aktivnosti. Tako je vrijedno spomenuti da su djeca iz općine Centar sad, u junu, otputovala na Tricolori igre u Regio Emilia.

No, da bi se do samog bratimljenja, a pogotovo do njegovih benefita došlo, potrebno je, kao i među ljudima, dijeljenje nekih zajedničkih vrijednosti i uzajamna empatija. Tako je, na primjer, za potpisivanje sporazuma o bratimljenju između općine Centar i Regio Emilia, odabran 9. maj prošle godine. Radi se o Danu Evrope i Danu pobjede nad fašizmom. To govori da obje općine dijele tradiciju antifašizma i vjeruju u svoju budućnost unutar Evropske unije. S druge strane, predstavnici Općine Regio Emilia su također prošle godine doputovali u BiH u cilju ozvaničenja bratimljenja s općinom Centar. Bili su tu 11. jula na dan komemoracije žrtava genocida u Srebrenici, da bi 12. jula po drugi put, ovog puta u Općini Centar, potpisali sporazum o bratimljenju čime je on postao i zvaničan.