Bosna i Hercegovina već više od 25 godina nastoji da ispuni uslove i pridruži se Evropskoj uniji, ali je još daleko od članstva zbog neefikasnosti vlasti i nedostatka dijaloga s civilnim društvom.
Zaostajanje u procesu integracija posljedica je brojnih faktora, a među najvažnijima su: dugogodišnja neefikasnost vlasti na svim nivoima u ispunjavanju ključnih ekonomskih, političkih i pravnih kriterija. Nedostatak strukturiranog dijaloga između institucija i organizacija civilnog društva (OCD) je sigurno nepovoljno uticalo na cjelokupan proces. Iskustva iz zemalja regiona, koje su daleko ispred BiH u predpristupnom procesu EU, pokazuju da je angažovano, dobro povezano i konstruktivno civilno društvo jedan od ključnih faktora uspješnog napretka ka članstvu u EU. Učešće OCD-a ne samo da doprinosi inkluzivnijem donošenju odluka, već osigurava i bolju transparentnost, odgovornost i održivost reformi koje se provode i utiću na kvalitet života građana.
Da bi podržalo proces kreiranja poticajnog okruženja za osnaživanje predpristupnog procesa BiH Evropskoj Uniji, udruženje “Institut za razvoj i evropske integracije” (IREI) je, u okviru projekta “SMART Balkan – Civilno društvo za povezan Zapadni Balkan” kojeg finansira “Ministarstvo vanjskih poslova Kraljevine Norveške”, u martu 2025., počelo sa implementacijom projekta”Jače civilno društvo u regionu – brži razvoj i pristup Evropskoj Uniji.” Cilj projekta je osnaživanje saradnje vladinog civilnog sektora i jačanje participativne uloge civilnog društva u BiHu toku predpristupnom procesu procesu EU.
Podrška i osnova za buduće efikasnije djelovanje u ovoj oblasti biće dva dokumenta koja će biti pripremljena u toku projekta:
1. Analiza trenutnog stanja odnosa civilnog i vladinog sektora u predpristupnom procesu BiH,
2. Policy brief sa preporukama i prijedlozima mogućih modela za efikasniju buduću saradnju
civilnog društva i institucija vlasti na svim nivoima.
Prvi dokument će biti pripremljen na osnovu mišljenja i stavova predstavnika civilnog i vladinog sektora u BiH, a Policy brief na osnovu iskustava i pozitivnih primjera saradnje vlada i civilnog društva u predpristupng procesa EU u Crnoj Gori, Hrvatskoj, Sjevernoj Makedoniji i Srbiji.
Do sada obavljene aktivnosti na realizaciju projekta ukazuju da i vladine institucije i organizacije civilnog društva prepoznaju nedosatke u dosadašnjoj saradnji i žele unaprijediti proces zajedničkog djelovanja. O napredku u procesa implementacije projekta i ostvarenim rezultatima obavještavaćemo vas redovno na društvenim mrežama u prosjeku jednom sedmično.
Pratite naše redovne objave o napretku u implementaciji i ostvarivanju rezultata projekta i na društvenim mrežama!