Skip to content

Jače civilno društvo u regionu – brži razvoj i pristup Evropskoj Uniji (Mart – Avg, 2025)

Projekat ima za cilj jačanje doprinosa i participativne uloge organizacija civilnog društva (OCD) u procesu EU integracija u BiH. Kroz analizu trenutnog stanja i kreiranje preporuka za efikasnije učešće, projekat će se osloniti na razmjenu iskustava i dobrih praksi iz zemalja Zapadnog Balkana. Projektne aktivnosti usmjerene su na povećanje saradnje između OCD-a i institucija vlasti na svim nivoima te osnaživanje kapaciteta OCD-a za aktivno učešće u procesu EU integracija.

Opšti cilj projekta je jačanje doprinosa i participativne uloge civilnog društva u procesu EU integracija u BiH, na osnovu analize trenutnog stanja u ovoj oblasti u našoj zemlji i kreiranje preporuka za dalje efikasnije učešće, pripremljenih na osnovu razmjene iskustava i dobrih praksi OCD-a iz regije, kroz efikasniju saradnju sa predstavnicima vlasti i drugih relevantnih institucija na svim nivoima.

Specifični ciljevi projekta su:

  • SO1: Kreirati modele učešća civilnog društva, u toku kandidatskog statusa u procesu Evropskih integracija, zasnovane na iskustvu i modelima dobrih praksi zemalja Zapadnog Balkana (Crna Gora, Hrvatska, Sjeverna Makedonija, Srbija)
  • SO2: Povećati međusobnu saradnju OCD-a u BiH sa postojećim BiH institucionalnim strukturama za podršku OCD-a u procesu EU integracija kao i drugim relevantnim predstavnicima institucija vlasti na svim nivoima.
  • SO3: Osnažiti kapacitete OCD-a za aktivnu i relevantnu ulogu u procesu EU integracija tokom kandidatskog statusa kroz izgradnju kapaciteta i podizanje svijest baziranu na definisanim inovativnim modelima participacije civilnog društva u procesu pristupa EU.

Provedba projekta će donijeti koristi različitim akterima koji su ključni za jačanje civilnog društva i unapređenje procesa EU integracija u BiH i regiji. Prije svega, targetirane organizacije civilnog društva (OCD) u BiH će imati koristi od direktnog uključivanja u projektne aktivnosti, što će im omogućiti bolju povezanost, razmjenu iskustava i jačanje kapaciteta za efikasnije zagovaranje u procesu EU integracija. Također, organizacije civilnog društva iz zemalja Zapadnog Balkana (Crna Gora, Hrvatska, Sjeverna Makedonija, Srbija) će profitirati kroz razmjenu znanja i iskustava, što će doprinijeti unapređenju regionalne saradnje i usklađenosti pristupnih procesa.

Institucije vlasti u BiH na različitim administrativnim nivoima, uključujući Vijeće ministara, Direkciju za evropske integracije (DEI), Vladu FBiH, Vladu RS, Vladu Brčko distrikta BiH, vladine agencije i lokalne samouprave, imat će priliku da koriste rezultate projekta za unapređenje saradnje s civilnim društvom, što može poboljšati proces donošenja odluka i osigurati inkluzivniji pristup EU integracijama. Dodatno, Savjetodavno tijelo Vijeća ministara BiH za saradnju s nevladinim organizacijama i Inicijativa za monitoring EU integracija dobit će konkretne analize i preporuke koje će pomoći u boljem strukturiranju saradnje s OCD-ima i omogućiti usklađivanje praksi sa standardima EU.

Kako će koristi biti ostvarene?

  • Mapiranjem i analizom civilnog sektora u BiH i regiji, organizacije i institucije dobit će jasan pregled trenutnog stanja, ključnih izazova i preporuka za poboljšanje saradnje u procesu EU integracija.
  • Izradom dokumenta sa analizom i policy brief-a, biće ponuđeni inovativni modeli učešća civilnog društva zasnovani na dobrim praksama iz regije.
  • Predstavljanjem modela saradnje između vladinog i civilnog sektora, institucije će imati priliku da koriste iskustva iz regiona kako bi poboljšale svoje mehanizme saradnje sa OCD-ima.
  • Kroz konsultativne sastanke, edukativne radionice i panel diskusije, OCD-i, institucije i šira javnost će biti informisani o važnosti participacije civilnog društva u procesu donošenja odluka.

Sve ove aktivnosti će doprinijeti jačanju uloge civilnog društva u procesu EU integracija, unapređenju međusektorske saradnje i većem uključivanju građana u kreiranje politika.